Wentylacja w mieszkaniu

Strona główna » Aktualności » Wentylacja w mieszkaniu

wielkość tekstu: A | A | A

Ruch powietrza w mieszkaniu

Jest w każdym budynku, choć zazwyczaj jej nie zauważamy - to oczywiście wentylacja. Mimo iż, najczęściej niedoceniania - stanowi bardzo ważny element w każdym budynku, a jej działanie niewątpliwie ma wpływ na nasze zdrowie. Wentylacja to wymiana powietrza, czyli usuwanie z wnętrza budynku tego z zanieczyszczeniami poprzez zastąpienie go świeżym z zewnątrz. Natomiast przewody wentylacyjne, system rur, bądź kominów to tylko instalacja, czyli jeden ze sposobów na zapewnienie tej wymiany. Kominami zajmiemy się innym razem, obecnie zastanowimy się nad tym po co nam jest potrzebna ta wymiana, bo przecież nie chodzi jedynie o to, żeby wpuszczać zimą do domu zimne powietrze? Powód wentylowania pomieszczeń jest jeden: do powietrza przedostają się szkodliwe substancje, których powinniśmy się pozbyć jeżeli zależy nam na naszym zdrowiu. Wiele z nich powstaje właśnie w naszych domach, a wentylacja jest jedynym sposobem aby się ich pozbyć.

Najbardziej znany jest zapewne czad, a już na pewno - najbardziej „medialny”. Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego pojawiają się ostrzeżenia o „cichym zabójcy”. Jest on zagrożeniem w tych budynkach, gdzie używa się piece, piecyki, kominki oraz inne urządzenia w których dochodzi do spalania, a nie mają własnego doprowadzenia powietrza z zewnątrz. To nie znaczy, że Ci, którzy nie posiadają takich urządzeń w domu są bezpieczni bez wentylacji.

Każdy z nas potrzebuje świeżego powietrza do oddychania. Z każdym wydechem nasz organizm wydala  do otoczenia mieszaninę gazów, wśród których znajdziemy np. dwutlenek węgla i parę wodną. Ten pierwszy związek chemiczny w większych ilościach jest dla nas równie niebezpieczny jak czad, ale o tym już kiedyś szczegółowo pisaliśmy – zainteresowanych odsyłamy do artykułu kliknij. Para wodna sama w sobie nie stanowi dla naszych organizmów bezpośredniego zagrożenia. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w domu bez wentylacji jej ilość w powietrzu będzie stale wzrastać. Bo przecież nie tylko oddychamy, ale także gotujemy, myjemy, pierzemy, itd. a te wszystkie czynności generują parę wodną. Jeżeli nie będzie ona na bieżąco usuwana, wówczas w pomieszczeniach stale będzie rosła wilgotność i ani się obejrzymy, gdy na ścianach pojawią się wykwity pleśni i grzybów. Ich zarodniki krążą stale w powietrzu szukając odpowiedniego miejsca na założenie nowej kolonii. Takie mieszkanie bez wentylacji jest wprost wymarzone do rozwoju. Pomijając kwestię estetyki takich wykwitów, na pewno nie trzeba nikogo przekonywać, że również dla naszego zdrowia nie są szczególnie przyjazne.  

To jeszcze nie koniec długiej listy substancji krążących w powietrzu w naszych mieszkaniach. Praktycznie całe wyposażenie budynku (meble, dywany, tapety, farby, panele, wykładziny itd.) emituje do powietrza różnorodne związki chemiczne. Swój „wkład” mają także stosowane przez nas środki czyszczące i konserwujące. Nie możemy zapomnieć o tzw. bioareozolach, czyli mieszaninie bakterii, wirusów, pyłków i innych cząsteczek pochodzenia organicznego. Badania potwierdzają, że koncentracja tych substancji jest dużo większa w pomieszczeniach, niż w środowisku zewnętrznym. Skąd się one biorą? To również nasza zasługa – to my ludzie jesteśmy w głównej mierze ich źródłem, a dokładniej nasza skóra, pot, kaszel, kichanie itd. Wspomagają nas w tym zwierzęta domowe, rośliny doniczkowe, czy kurz.  

Nie zdołamy wymienić wszystkich tych substancji, którymi jest wypełnione powietrze w budynkach. Mam jednak nadzieję, że to co przedstawiliśmy troszkę przybliżyło Państwu funkcję jaką spełnia system wentylacyjny. Może też pozwoli niektórym podjąć decyzję, czy warto mieć dobrze działającą wentylację.

Musimy sobie zdawać sprawę, że zanieczyszczenia mają różną ciężkość względem powietrza. W związku z tym te lżejsze, do których należy np. tlenek węgla (czad) koncentrują się pod sufitem, a te cięższe (np. dwutlenek węgla) gromadzą się bliżej podłogi. Zależy nam na tym, aby wentylacja usuwała wszystkie zanieczyszczenia, dlatego oczywistym jest, że ruch powietrza musi odbywać się na różnych wysokościach względem podłogi. Do tego celu można wykorzystać wpływ temperatury. Wiadomo bowiem, że powietrze ogrzane gromadzi się u góry, a chłodne na dole pomieszczeń. Z tego to właśnie powodu kratki wentylacyjne, poprzez które powietrze usuwamy na zewnątrz są umieszczane pod sufitem. Tam koncentruje się powietrze już ogrzane we wnętrzu, a zatem takie, które w swojej drodze przez pomieszczenia zebrało zanieczyszczenia. Naturalnym kierunkiem jego dalszego przepływu będzie przedostanie się poprzez kratkę do przewodu wywiewnego i dalej kominem do góry na zewnątrz.                                                   

 

Rys. Miejsca gromadzenia się głównych zanieczyszczeń w budynku: tlenek węgla i para wodna w górnych partiach, dwutlenek węgla w dolnych.

 

Biorąc pod uwagę lokalizację wywiewu, trzeba tak umieścić nawiew, czyli dopływ powietrza do budynku, aby przepływając przez pomieszczenia zebrało ono także te zanieczyszczenia, które gromadzą się przy podłodze. Dlatego jeżeli dostarczamy do wnętrza budynku powietrze zimne, to najlepiej umieścić nawiew w górnej części pomieszczenia. Wówczas powietrze najpierw opadnie ku podłodze, a dopiero stopniowe ogrzewanie wywoła jego wznoszenie się ku górze. Ruch powietrza oddziałuje na cięższe zanieczyszczenia przesuwając i zabierając je ze sobą. Inaczej to wygląda jeżeli do budynku wprowadzamy powietrze już podgrzane. Aby przepłynęło poprzez różne poziomy w mieszkaniu lepiej nawiew umieścić niżej, gdyż powietrze znacznie szybciej ulegnie podgrzaniu.

Pomieszczenia w mieszkaniu w zależności od ilości powstających zanieczyszczeń możemy podzielić na „brudne” i „czyste”. Do tej pierwszej grupy należą wszystkie pomieszczenia sanitarne: kuchnia, łazienka, toaleta, pralnia, pomieszczenia gospodarcze itp. Wynika to stąd, że użytkowanie tych pomieszczeń wiąże się z wytwarzaniem dużej ilości zanieczyszczeń (w tym także zapachów), które powinny zostać jak najszybciej usunięte na zewnątrz, aby się nie rozprzestrzeniały po budynku. W tym celu każde pomieszczenie z tej grupy powinniśmy  wyposażyć w wywiew. Z kolej nawiew umieszczamy w pomieszczeniach, gdzie tych zanieczyszczeń produkuje się znacznie mniej (pokoje, sypialnie, salon itp.).  Zauważmy, że właśnie w tych pomieszczeniach spędzamy większość czasu, stąd zapewnienie w nich świeżego powietrza jest szczególnie ważne.                            

Rys. Schemat przepływu powietrza w mieszkaniu

 

Rozmieszczenie nawiewu i wywiewu według powyższych wskazówek zagwarantuje, że powietrze będzie przepływać z pokoi do pomieszczeń sanitarnych, czy łazienki, a stamtąd na zewnątrz. Jednak, aby przepływ powietrza był możliwy należy pamiętać jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Powietrze musi mieć możliwość swobodnego przemieszczania się. Nie znaczy to, że mamy mieć wszystkie drzwi wewnątrz budynku stale otwarte. Jednak musimy zadbać o to, aby posiadały one otwory lub podcięcie w dolnej części.

 

 

 

czytano: 3030 razy

autor: Piotr Radosz

data dodania: 2018-05-07 10:54:05

Zapewniamy

  • systemowe kominy ceramiczne
  • systemowe kominy stalowe
  • czujniki gazu, czadu i dymu
  • elementy przyłączeniowe do węgla i drewna
  • elementy przyłączeniowe do peletu
  • profesjonalne akcesoria kominiarskie
  • nasady i przedłużki kominowe
  • bezpłatne doradztwo

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Tradycyjny kominiarski mundur jest czarny. Szyje się go z bawełny (letni) bądź sztruksu (zimowy). Marynarka, czyli tzw. kolet, zwykle ma 13 guzików – dwa rzędy po sześć i jeden dodatkowy pod szyją. Do tego spodnie, pas, cylinder – i kominiarz może ruszać do pracy! Ciekawa jest ...dalej 
SYSTEMY KOMINOWE CERAMICZNE
PRZYŁĄCZA KOMINOWE
NASADY I PRZEDŁUŻKI KOMINOWE
OSPRZĘT KOMINIARSKI

Centrum Kominów
ul. Zarzecze 3, 42-400 Zawiercie

tel.: 505 515 908
e-mail: biuro@centrum-kominow.pl

Centrum Kominów Zawiercie - sprzedaż systemów i elementów kominowych.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna